İstanbul Huzurevleri

Özel Huzurevi – Devlet Huzurevi Listeleri

Parkinson hastalığı nasıl bir hastalıktır

1817 yılında James Parkinson tarafından titrek felç olarak tanımlanan hastalık hastalığı tanımlayan James Parkinson’un adını alarak sağlık literatürüne girmiştir.  Dopamin seviyesi önemlidir.

Parkinson hastalığı nasıl bir hastalıktır

Dopamin beyin içerisinde salgılanan bir kimyasal maddedir. Beyin bütün sinirlere gitmesi gereken komutları ve diğer sinyalleri dopamin sıvısı ile iletmektedir. Beynimizde hareketlerimizi kontrol eden ve bundan sorumlu olan hücreler bulunur. Bu hücrelerden kimyasal maddeler salgılanır. Dopamin beyine gelen bilgileri bir sinir hücresinden diğerine aktarır. Böylece vücut dengesi sağlanmış olur. Fakat bu hücrelerin bir kısmı hasar gördüğünde ya da azaldığında dopamin salgılanamaz. İşte azalmış dopamin sonucu vücutta titreme, yavaş hareket etme gibi vücudun dengesinin bozulmasıyla ortaya çıkan hastalığa parkinson hastalığı denilmektedir.

Parkinson, yavaş ve sinsi seyreden bir hastalıktır. Hastalık on yıl gibi bir süre boyunca sürekli ilerler. Ne ölümcül bir hastalıktır ne de felce neden olur. Başlangıcında tek taraflı belirtiler görülürken daha sonra bu bütün vücuda yayılır. Belirtilerin şiddeti her hastada farklıdır. Hastalık genelde 40 yaşından sonra görülür ve erkeklerde görülme sıklığı biraz daha fazladır.

Parkinson – Alzheimer Hakkında Diğer Yazılar
[catlist id=298 numberposts=10 orderby=title order=asc]