Alzheimer hastalığının belirtileri nelerdir?

Alzheimer hastalığının belirtileri nelerdir?

Alzheimer hastalığının belirtileri nelerdir?

Alzheimer hastalığı her insanda farklı farklı etkiler ile görülebilir. Etkisi büyük ölçüde kişinin hastalıktan önce nasıl bir yaşam yaşadığı ile alakalıdır. Bunlar ise kişilik, fiziksel durum ve yaşam biçimi gibi. Alzheimer hastalığının belirtilerine bakabilmek için Alzheimer hastalığını üç gelişim aşaması şeklinde değerlendirmek gerekirlidir.

Alzheimer hastalığının erken dönemi

Alzheimer hastalığının orta dönemi

Alzheimer hastalığının geç dönemi    diye 3 e ayırmak mantıklıdır.

Alzheimer hastalığı olan herkes bütün bu belirtileri göstermez ve bu belirtileri kişiden kişiye değişebilir. O nedenle her hasta farklı farklı sorun yaşabilir. Hiçbir hasta, hastalığın ilerleyişini bir diğer hasta ile aynı şekilde yaşamaz.
Bu belirtilerin bazıları aşamaların herhangi birinde ortaya çıkabilir, örneğin geç dönemde sıralanmış olan davranış değişiklikleri orta dönemde yaşanabilir. Aynı zamanda bakımı üstlenenler her dönemde kısa, aklı basında dönemler yaşanabileceğinin farkında olmalıdırlar.

Alzheimer adı nereden geliyor?

Alzheimer hastalığının adı, 1906 yılında alışılmadık bir akıl hastalığından öldüğü düşünülen bir kadının beyin dokusundaki değişiklikleri betimleyen Dr. Alois Alzheimer’dan gelmektedir. Bu değişiklikler bugün Alzheimer hastalığının karakteristik anormal beyin değişiklikleri olarak bilinmektedir.

Alzheimer Hakkında Diğer Yazılar